County Highway over Elk Creek
Good Condition23 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 4w 2.2n Of Hubbard |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.41830, -96.66830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 373.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002220710 |