Coll 7874 over Elk Creek
Fair Condition57 years old30 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 4w 1.5n Of Hubbard |
| Carries | Coll 7874 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.40900, -96.66990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 292.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002201805 |