Fieldston Road over 907v907vx1m21020 RTE 90
Fair Condition90 years old3,319 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 2.1 Mi NE H.hudson Br+9a |
| Carries | Fieldston Road |
| Crosses | 907v907vx1m21020 RTE 90 |
| Coordinates | 40.90117, -73.90193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 662.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,319 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229520 |