RTE 908b over Cypress Hills Cem
Fair Condition91 years old101,689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 2.8 Mi SW 25+interbro Pky |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Cypress Hills Cem |
| Coordinates | 40.69625, -73.87479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 357.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,689 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230099 |