Cypress Hills ST over 908b 908bx5m23010 RTE 9
Fair Condition89 years old16,569 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 3.4 Mi SW Jt Sh25 & Ib Pk |
| Carries | Cypress Hills ST |
| Crosses | 908b 908bx5m23010 RTE 9 |
| Coordinates | 40.69215, -73.88251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 473.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,569 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230040 |