RTE 908b over 86 Street
Fair Condition89 years old101,689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 2.0mi SW 25+interbro PKWY |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | 86 Street |
| Coordinates | 40.70279, -73.86244 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Area | 447.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,689 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230119 |