RTE 908b over Woodhaven BLVD Woodhave
Fair Condition89 years old101,689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 1.6mi SW 25+interbro PKWY |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Woodhaven BLVD Woodhave |
| Coordinates | 40.70375, -73.85567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 847.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,689 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230139 |