RTE 908b over Forest Park Drive
Fair Condition89 years old101,689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 2.4 Mi SW 25+interbro Pky |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Forest Park Drive |
| Coordinates | 40.69970, -73.86859 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 387.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,689 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230109 |