RTE 908b over Lirr - Ex Rockaway LN
Fair Condition88 years old101,689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 1.5 Mi SW Jct Sh25&ib Pky |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Lirr - Ex Rockaway LN |
| Coordinates | 40.70423, -73.85402 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Area | 388.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,689 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230149 |