RTE 908b over Park Ped Path
Fair Condition88 years old101,689 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 1.4mi SW 25+interbro PKWY |
| Carries | RTE 908b |
| Crosses | Park Ped Path |
| Coordinates | 40.70523, -73.85258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 225.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 101,689 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230159 |