RTE I278 over Nassau Street Concord S
Fair Condition70 years old129,323 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .6 Mi SE I278+bklyn Br |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | Nassau Street Concord S |
| Coordinates | 40.69837, -73.98297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 682.1 ft (207.9 m) |
| Max Span | 143.7 ft (43.8 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 4802.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129,323 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230510 |