Broadway/37th AVE over RTE I278 278i 276ix5m33
Fair Condition71 years old14,053 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .6 Mi NW Jct I278 & SH 25 |
| Carries | Broadway/37th AVE |
| Crosses | RTE I278 278i 276ix5m33 |
| Coordinates | 40.74879, -73.89638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 202.1 ft (61.6 m) |
| Deck Area | 1484.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,053 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002230590 |