RTE I278 over 35th Avenue
Fair Condition23 years old143,258 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 0.12 M N Of Broadway |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 35th Avenue |
| Coordinates | 40.75043, -73.89742 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Area | 1257.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 143,258 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230669 |