47th ST over RTE 907m RTE 907m
Fair Condition89 years old2,137 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | Jct I278 & G C PKWY |
| Carries | 47th ST |
| Crosses | RTE 907m RTE 907m |
| Coordinates | 40.76797, -73.90399 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 541.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,137 (1997) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230820 |