Astoria Boulevard over RTE I278 RTE I278 47th
Poor Condition85 years old20,013 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | 1 Mi NW Jct I278 & SH 25a |
| Carries | Astoria Boulevard |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 47th |
| Coordinates | 40.76752, -73.90425 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 765.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,013 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230810 |