RTE I278 over 30th Avenue
Good Condition23 years old77,891 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | Bqe E Leg Over 30th AVE |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 30th Avenue |
| Coordinates | 40.75993, -73.89856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 655.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,891 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230780 |