35th Street over RTE I278 RTE I278 RTE
Fair Condition91 years old2,296 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .6 Mi W I278+gcp |
| Carries | 35th Street |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 RTE |
| Coordinates | 40.76971, -73.91467 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Area | 794.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,296 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230630 |