43rd ST over RTE I278 RTE I278
Fair Condition91 years old6,776 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .1 Mi W Jct I278 & G C Pk |
| Carries | 43rd ST |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 |
| Coordinates | 40.76856, -73.90699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 520.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,776 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230840 |