RTE I278 over 30th Avenue
Good Condition23 years old59,491 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | .4 Mi NW I278+25a |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 30th Avenue |
| Coordinates | 40.75962, -73.90155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Area | 579.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59,491 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230770 |