RTE I95 over 908ax RTE 908a
Fair Condition69 years old76,473 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 5.0 Mi NW I295&i95 |
| Carries | RTE I95 |
| Crosses | 908ax RTE 908a |
| Coordinates | 40.88675, -73.81533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Area | 915.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76,473 (2020) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005075449 |