RTE 1 over Boston Post Local Road T
Poor Condition61 years old18,996 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | Jct Us1+hutchinson River |
| Carries | RTE 1 |
| Crosses | Boston Post Local Road T |
| Coordinates | 40.88733, -73.82449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1362.9 ft (415.4 m) |
| Max Span | 141.7 ft (43.2 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 8889.6 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,996 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229579 |