RTE I95 over Hollers Avenue Eastches
Fair Condition31 years old76,473 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 3.9 Mi NW I295 & I95 |
| Carries | RTE I95 |
| Crosses | Hollers Avenue Eastches |
| Coordinates | 40.88530, -73.82080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 623.0 ft (189.9 m) |
| Max Span | 163.1 ft (49.7 m) |
| Deck Width | 106.3 ft (32.4 m) |
| Deck Area | 6152.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76,473 (2020) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005075439 |