Conner ST over 95ix RTE I95
Poor Condition70 years old11,156 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 3.6 Mi NW I295+i95 |
| Carries | Conner ST |
| Crosses | 95ix RTE I95 |
| Coordinates | 40.88380, -73.82578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 105.6 ft (32.2 m) |
| Deck Area | 1078.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,156 (2011) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005075429 |