I-70 over Glenwood AVE
Fair Condition51 years old86,335 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.43 Mi E Of Us62 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Glenwood AVE |
| Coordinates | 39.94869, -83.02853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 158.5 ft (48.3 m) |
| Deck Area | 1854.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 86,335 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504618 |