I70wb Off Ramp over Over Ramp To Mound ST
Fair Condition51 years old71,354 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.25 Mi E Of Us62 |
| Carries | I70wb Off Ramp |
| Crosses | Over Ramp To Mound ST |
| Coordinates | 39.94791, -83.03186 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.8 ft (49 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Area | 1808.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 71,354 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504758 |