I-70 over Us-62 (central Ave)
Fair Condition51 years old71,354 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 0.77 Mi E Of Us40 |
| Carries | I-70 |
| Crosses | Us-62 (central Ave) |
| Coordinates | 39.94808, -83.03622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 260.5 ft (79.4 m) |
| Max Span | 98.4 ft (30 m) |
| Deck Width | 143.4 ft (43.7 m) |
| Deck Area | 3469.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 71,354 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2504723 |