Tr-271 (young Rd.) over Ir 71
Good Condition20 years old759 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.23 Mi. N. Of Usr 62 |
| Carries | Tr-271 (young Rd.) |
| Crosses | Ir 71 |
| Coordinates | 39.82739, -83.11899 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 815.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 759 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2507005 |