SR 10 over Norfolk Southern Rr
Good Condition47 years old17,438 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 4.76 Miles East Of SR 57 |
| Carries | SR 10 |
| Crosses | Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 41.37532, -81.99475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1038.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,438 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4708512 |