Ir 90 over Over Black River/park RD
Good Condition13 years old25,861 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.06 Miles East Of SR 57 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over Black River/park RD |
| Coordinates | 41.41057, -82.10010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 362.9 ft (110.6 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 2256.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,861 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704703 |