Ir 90 over Over Ford Road Th-108
Good Condition13 years old25,861 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.23 Miles East Of SR 57 |
| Carries | Ir 90 |
| Crosses | Over Ford Road Th-108 |
| Coordinates | 41.41278, -82.09890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.6 ft (46.2 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 914.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,861 (2015) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4704738 |