Ford Road over Black River Ford RD
Fair Condition13 years old376 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 950 Ft South Of Ir 90 |
| Carries | Ford Road |
| Crosses | Black River Ford RD |
| Coordinates | 41.41146, -82.09537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.1 ft (80.2 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 858.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 376 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770692 |