North Ridge Road over Black River And Metroprk
Good Condition25 years old16,338 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.9 Mi. E. Of Jct SR 57 |
| Carries | North Ridge Road |
| Crosses | Black River And Metroprk |
| Coordinates | 41.42048, -82.10199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1420.9 ft (433.1 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 8315.5 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,338 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4706250 |