SR 301 over Over Ir Lor-90-1700
Good Condition13 years old9,549 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.14 Miles N Of SR 254 |
| Carries | SR 301 |
| Crosses | Over Ir Lor-90-1700 |
| Coordinates | 41.44259, -82.07563 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 385.2 ft (117.4 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1502.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,549 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4706730 |