Lowell ST over Railroad
Fair Condition95 years old4,731 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .54mi.east Of |
| Carries | Lowell ST |
| Crosses | Railroad |
| Coordinates | 41.37545, -82.13984 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 563.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,731 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4740564 |