Quarry Rd. over Buck Creek Quarry Rd.
Fair Condition65 years old155 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .13mi.south Of SR |
| Carries | Quarry Rd. |
| Crosses | Buck Creek Quarry Rd. |
| Coordinates | 41.10087, -82.27896 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 155 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4739159 |