SR 254 over Over Lor-090-1565
Good Condition56 years old24,269 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.91 Miles East Of SR 57 |
| Carries | SR 254 |
| Crosses | Over Lor-090-1565 |
| Coordinates | 41.42425, -82.08351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 304.1 ft (92.7 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Area | 2567.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,269 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4706277 |