31 St. over Black River East 31st ST
Good Condition49 years old8,129 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .34mi.west Of |
| Carries | 31 St. |
| Crosses | Black River East 31st ST |
| Coordinates | 41.44325, -82.10695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 305.1 ft (93 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 1813.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,129 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4735072 |