State Park RT 3 over Wellington Crk (findley)
Good Condition28 years old450 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.98 Mi From Sr-58 |
| Carries | State Park RT 3 |
| Crosses | Wellington Crk (findley) |
| Coordinates | 41.12206, -82.21176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 143.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (1999) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4726235 |