Baker Rd. over Charlemont CR Baker
Good Condition106 years old155 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .35mi.north Of |
| Carries | Baker Rd. |
| Crosses | Charlemont CR Baker |
| Coordinates | 41.11934, -82.25748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 92.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 155 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4733339 |