Jones Road over Wellington CR Jones
Good Condition126 years old212 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.43 Miles East Of SR 58 |
| Carries | Jones Road |
| Crosses | Wellington CR Jones |
| Coordinates | 41.14787, -82.20967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 54.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 212 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4736877 |