Griggs Rd. over W.b.black Rv Griggs
Fair Condition88 years old333 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .14mi.east Of |
| Carries | Griggs Rd. |
| Crosses | W.b.black Rv Griggs |
| Coordinates | 41.12885, -82.25405 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 112.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 333 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4735978 |