Clark Rd. over Charlemont CR Clark RD
Fair Condition126 years old125 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .61mi.north Of SR |
| Carries | Clark Rd. |
| Crosses | Charlemont CR Clark RD |
| Coordinates | 41.10669, -82.23933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 43.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4734440 |