Oberlin RD over Battenhouse Ditch
Good Condition27 years old2,270 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .55 Mi North Of SR 113 |
| Carries | Oberlin RD |
| Crosses | Battenhouse Ditch |
| Coordinates | 41.37509, -82.19251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 100.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,270 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738277 |