Chesterfield Cir. over French Creek-chesterfiel
Fair Condition49 years old100 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 285 Ft W Of Manning Cir |
| Carries | Chesterfield Cir. |
| Crosses | French Creek-chesterfiel |
| Coordinates | 41.41534, -82.01417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 91.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4774477 |