SR 301 over Over N&w Rr And Road
Good Condition31 years old9,293 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .88 Miles North Of SR 611 |
| Carries | SR 301 |
| Crosses | Over N&w Rr And Road |
| Coordinates | 41.47840, -82.07557 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 1,566 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,293 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4706838 |