Sophia Lane over Saye Ditch
Fair Condition11 years old2 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.20 Mi E Of Sr83 |
| Carries | Sophia Lane |
| Crosses | Saye Ditch |
| Coordinates | 41.41335, -82.02428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 181.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770000 |