Cr-9 Range Line RD over Myers Joint Ditch
Good Condition14 years old293 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.44 Mi. N Of Tr71 Laughm |
| Carries | Cr-9 Range Line RD |
| Crosses | Myers Joint Ditch |
| Coordinates | 40.04335, -84.37335 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 293 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530326 |