Clay Ridge Road over Beaver Creek
Poor Condition117 years old200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.3mi NE Of Sr611 2698-g3 |
| Carries | Clay Ridge Road |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 40.48435, -75.14404 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 62.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000007566 |