Beaver Run Road over Beaver Creek
Poor Condition87 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Tinicum Township 2698-h1 |
| Carries | Beaver Run Road |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 40.49841, -75.13965 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 71.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2001) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007564 |