Rock Ridge Road over Beaver Creek
Fair Condition46 years old350 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Rock Ridge Road 2584-h8 |
| Carries | Rock Ridge Road |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 40.51536, -75.13830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 50.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2012) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007623 |